Blog

Twitter SEO Nasıl Yapılır ?

Sosyal medya platformları arasında önemli olanlarından birisi Twitter ‘dır. Twitter’da SEO çalışmaları yaparak görünürlüğünüzü arttırabilir, daha fazla takipçi sayısına ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda Twitter SEO nedir, Twitter SEO ipuçları gibi soruların yanıtlarını aradık.

Twitter SEO Nedir?

Twitter hesabı, marka bilinirliği ve kimliği açısından oldukça önemli bir konumdadır. Hedef kitle açısından olumlu bir itibar bırakmak istiyorsanız Twitter hesabınızı optimize etmek zorundasınız. Özellikle bazı küçük işletmelerin Twitter’da yer alma konusunda pasif kaldıkları düşünüldüğünde bu yazı, onlar içinde bir rehber niteliğinde olmaktadır. İyi hazırlanmış ve optimize edilmiş bir Twitter hesabı, hedef kitlenize ulaşma noktasında sizlere yardımcı olmaktadır.

Twitter hakkındaki en önemli noktayı tabii ki arama motorları oluşturmaktadır. İyi bir optimizasyon işlemi ile görünürlüğünüzü arttırabilir, daha fazla takipçi kazanabilirsiniz. Twitter SEO bu optimizasyon işlemlerini yapmak için yürütülen çalışmalar bütününü ifade etmektedir.

İpuçlarıyla Twitter SEO Nasıl Yapılır ?

1) Kullanıcı Adınızı Optimize Edin

Çalışmalara ilk olarak kullanıcı adını optimize etmek ile başlamak gerekmektedir. Profilinizin en önemli kısmı kullanıcı adınızdır. Kullanıcı adınız, kullanıcılara ve ziyaretçilere ilk izlenimi bırakmaktadır. Bu da kullanıcı adının önemini ortaya koymaktadır. Kullanıcı adınız ve diğer başlıklar URL içerisinde yer almaktadır. Farklı isimler kullanmamaya gayret gösterin. Bu, insanların sizi bulması için önemli bir unsurdur.

Web sitenizde kullandığınız marka adı ideal kullanıcı adınızdır. Kullanıcı adına ayrıca içeriklerle ilgili olmak koşulu ile eklemeler yapabilirsiniz. Eğer belirlediğiniz kullanıcı adı başkası tarafından alınmış ise farklı varyasyonlar deneyebilirsiniz. Kısaltma ya da noktalama işaretlerinden yararlanabilirsiniz. Oluşturulan kullanıcı adı, asıl almak istediğiniz hesap adına benzer bir düzeyde olmalıdır.

2) Açıklama Alanını Optimize Edin

Açıklama kısmı, siteniz ile alakalı anahtar kelimeleri eklemek için uygun alandır. Eğer kullanıcı adınızı kısaltmak zorunda kaldıysanız bu kısımda tam haline yer verebilirsiniz. Açıklama kısmında kendinizi iyi bir şekilde tanıtabilirsiniz. Kısa ve öz bir şekilde oluşturmuş olduğunuz açıklama yazısını hazırlarken gereksiz detaylardan kaçınmanızda fayda var. Adres ve telefon gibi önemli bilgileri burada belirtebilirsiniz. Açıklamalar, meta açıklamaları şeklinde görüleceği için oldukça önemlidir.

3) Konum Alanlarını ve Bağlantı URL’lerini Doldurun

Link kısmında web sitenizi eklemeniz gerekmektedir. Yönlendirilmiş ya da kısaltılmış linkleri burada kullanmamanızı tavsiye etmekteyiz. Markanıza ait bir adres varsa konum alanına bu adresi ekleyebilirsiniz. Sitenizle alakası olmayan bir adresi eklemeyiniz. Telefon numarası için de aynı kriter geçerlidir.

4) Tweet’lerinizi Optimize Edin

Tweet sayınız ne kadar çok olursa, profilinize o kadar çok bağlantı sağlanacaktır. Dikkat edeceğiniz nokta tweetlerinizi kaliteli tutmanız olacaktır. Gereksiz paylaşımdan ve etkileşimden uzak durmanız gerekmektedir. Sırf etkileşim sağlamak için paylaşım yapmayın. Burada kaliteden ödün vermek zorunda kalabilirsiniz. Gündemde olan bir tag sayesinde paylaşımın daha fazla kişi tarafından görülmesini sağlayabilirsiniz. Paylaşımlarınızı markanız ve hesabınız ile alakalı tutmaya özen gösterin. Bu sayede tweetlerinizi optimize edebilirsiniz.

5) Takipçi Sayısını Arttırın

Takipçi sayısı, üst sıralarda yer almak için bir kriter konumundadır. Takipçi sayısı fazla olan hesaplar daha çok görünürlük elde edebilmektedir. Bu hususu dikkate alarak takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Bu sayede paylaşımlarınız daha çok kişiye ulaşacak ve etkileşim sayınız artacaktır. SEO açısından da faydalı bir durumdur.

6) Paylaşımlarınızda Görsel Medya Kullanın

Paylaşımlarınızda fotoğraf ya da video kullanabilirsiniz. Bu, tweet kalitesini arttıracaktır. Buna ek olarak daha fazla etkileşim de sağlayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken tek bir nokta var, o da şudur. Paylaşımda kullandığınız video ya da fotoğrafların kaliteli olmasına özen gösterin. Bu şekilde takipçilerin dikkatini çekebilirsiniz.

No Comments

Cevapla

Tüm sorularınız için bize yazabilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİSektör ile ilgili tüm sorularınız için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Telefon:

+90 850 307 0 736
+90 532 433 0 736

WhatsApp:

+90 850 346 4 736

Merkez Adres:

Barbaros Mahallesi Ihlamur Bulvarı Ağaoğlu My Newwork No:3
Ataşehir/İstanbul – Türkiye

Anadolu Temsilciliği:

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Teknopark Yerleşkesi K:2
Merkez/Tokat – Türkiye