Blog

Yerel Arama Nedir?

Yerel arama nedir ve tam olarak SEO açısından neden önemlidir konusu son yıllarda daha fazla merak edilmeye başlamıştır. Özellikle bazı meslek grupları için çok daha önem arz eden yerel arama, belirli bir bölgede hizmet veren işletmeleri, o bölgede arama yapan kullanıcıların bulmasını sağlayan bir arama türüdür. Yerel aramalarda görünür olmak, bazı meslek grupları için özellikle çok önemlidir. Bu potansiyel müşterileri ile direkt olarak temas etmelerine imkân tanır.

Yerel Arama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Yerel arama, kullanıcıların yerel işletme listelerinin, yapılandırılmış bir veri tabanına karşı, coğrafi olarak kısıtlanmış aramalar göndermesine izin veren özel arama motorlarının kullanılması olarak ifade edilebilir. Yerel aramada coğrafi olarak kısıtlama, sınırlandırma söz konusudur ve sadece o yerel bölgeye ait sonuçlar listelenmektedir. Yerel arama sorguları kullanıcıların sadece ne aradığı ile ilgili değil, aynı zamanda nerede aradığı ile ilgilidir. Bu nedenle posta kodları, coğrafi koordinatlar, konum gibi unsurlar yerel aramada önemli faktörlerdir. Yerel arama örneklerine “İstanbul’daki oteller”, “Bursa’daki restoranlar”, “İzmir araç kiralama” sayılabilir.

Google, yerel bir işletmenin bilgilerini, mobil veya masaüstü Google arama sonuçlarında veya harita sonuçlarında gösterebilmektedir. Bu sonuçların gösterimi, yerel arama sayesinde olmaktadır.

Yerel Arama Neden Önemlidir?

Yerel arama işletmeler için son derece önemli ve aslında bir noktada zorunluluktur. Yerel aramalar ile elde edilen sonuçlar şöyledir;

  • Cihazları üzerinden yerel arama yapan kullanıcıların %50’si aynı gün içinde fiziksel mağazayı ziyaret etmektedir.
  • Yerel aramalardan %18’si aynı gün içinde satış ile sonuçlanmaktadır.
  • Kullanıcıların büyük bir oranı adresine en yakın işletmeleri seçiyor.
  • Kullanıcılar arasında yapılan anketlerde %71’i bir mağaza veya işletmeyi ziyaret etmeden önce oranın fiziksel olarak var olup olmadığından emin olmak istiyor.
  • Aynı şekilde kullanıcıların büyük bir çoğunluğu eve hizmet almak istediklerinde kendilerine en yakın yerel işletmeleri tercih ediyor.

Kısacası yerel arama avantajları oldukça fazla olan ve özellikle işletmelere daha fazla potansiyel müşteri çeken önemli bir ayrıcalıktır.

Yerel Arama Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Yerel arama optimizasyonu yapmak işletmelerin yerel aramalarda çıkmasını sağlayacaktır. Yerel aramalar sonuçlarında çıkmak istiyorsanız yapmanız gereken bazı optimizasyon işlemleri olacaktır. Şimdi onlara bakalım:

Google My Business Kaydını Yapın

Google tarafından ücretsiz bir şekilde sunulan bu hizmette şirket bilgilerinizi girerek üye olabilirsiniz. Yerel arama sonuçlarında şirketinizin görünmesi için yapmanız gereken ilk işlem budur.

NAP Düzenlemesini Yapın

NAP, İngilizce Name, Address ve Phone Number kelimelerinin kısaltılmış halidir. Name; isim, address; adres ve phone number, telefon numarası anlamına gelmektedir. Şirketinizin web sitesinin kodlarına bu bilgileri belirten kodları eklemelisiniz. Böylelikle arama motorlarının botları şirketinizi tanımlayabilecek ve yerel aramalarda şirketiniz yer alacaktır. Bu kodları Schema.org aracılığıyla ekleyebilirsiniz.

Local Reviews’e Dikkat Edin

“Yerel İncelemeler” anlamına gelir ve bir kullanıcının yaptığı aramalar arasında şirketin tercih edilmesini büyük ölçüde etkiler. Buradaki iyileştirmeleri yaparak hem kullanıcıların işletmenize yönelik güven duymalarını sağlayabilir hem de yerel arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Genel SEO Ayarlarını Yapın

Sitenizin SEO ayarlarına ek olarak yerel SEO çalışmalarını da yapın. Hizmet verdiğiniz bölgeye yönelik anahtar kelime kullanımını gerçekleştirerek bu işlemi yapabilirsiniz.

Ayrıca sitenizin tüm SEO çalışmalarını yapılmış olduğundan emin olun.

Yerel SEO Kimler İçin Uygundur?

Yerel aramalarda çıkmak için uygulanan yerel SEO çalışmaları, pek çok meslek için uygun bir çalışmadır. Ancak bazı meslek gruplarının bu alanda yapılan çalışmalara daha fazla ihtiyacı olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu kişiler;

  • Avukatlar ve hukuk firmaları
  • Doktorlar ve tıbbi uygulamalar
  • Tesisatçılar
  • Restoranlar

Yerel arama SEO çalışmaları her işletmenin faydalanabileceği bir hizmettir. Yukarıda belirttiğimiz işletmeler veya da meslek grupları ise işini büyütmek istediğinde bu çalışmalara çok daha fazla önem göstermelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Yerel SEO nedir?

Yerel veya da lokal SEO bölgesel olarak arama motorlarında üst sıralarda yer almak isteyen kişiler için yapılan çalışmaları kapsar. Yerel SEO sayesinde hizmet verdiğiniz bölgedeki insanların sizleri bulması ve sizlere ulaşabilmesi mümkün olur.

Yerel aramalarda çıkmak için SEO çalışmalarına ne kadar önem verilmelidir?

Yerel aramalarda çıkmanız hem yerel arama optimizasyonlarını yapmanıza hem de web sitenizin SEO uyumluluğuna bağlıdır. Eğer SEO uyumlu bir web sitesine sahip değilseniz, yerel arama kaydınızın bulunması tek başına yeterli değildir.

Yerel aramalarda çıkıyor olmak, işletmeme nasıl katkı sağlar?

Yerel arama sonuçlarında özellikle ilk sıralarda yer almak, işletmeniz için çok önemlidir. İnsanlar herhangi bir alanda hizmet almak istediklerinde, kendilerine en yakın ve en fazla güveni verebilen işletmeleri tercih etmektedir. Yerel aramalarda yer aldığınızda ve iyi bir profil ile onları karşıladığınızda sizleri tercih etme oranları da aynı seviyede yükselecektir.

No Comments

Cevapla

Tüm sorularınız için bize yazabilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİSektör ile ilgili tüm sorularınız için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Telefon:

+90 850 307 0 736
+90 532 433 0 736

WhatsApp:

+90 850 346 4 736

Merkez Adres:

Barbaros Mahallesi Ihlamur Bulvarı Ağaoğlu My Newwork No:3
Ataşehir/İstanbul – Türkiye

Anadolu Temsilciliği:

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Teknopark Yerleşkesi K:2
Merkez/Tokat – Türkiye