Blog

URL Nedir, Nasıl Optimize Edilir ?

İnternette her web sitesinin bir adresi bulunur. Bu adresleri ifade etmek için URL terimi kullanılır. İnternet dünyasında varlık gösteren kişiler için URL nedir, sorusunun cevabı çok basittir. Bizler yine de bu terimi ve kullanım amacını kendi bakış açımız üzerinden anlatalım.

Bir web sitesine erişim sağlayabilmek için tarayıcıların adres çubuğuna bir adres yazmanız gerekmektedir. İşte burada devreye URL girer.  Bu sayede istediğiniz web sayfasına ulaşabilirsiniz. İnternet üzerinde her web sitesinin kendisine ait olan ve özel olarak alınan bir adresi vardır. Siteyi ziyaret etmek isteyen kullanıcılar bu bağlantıları kullanırlar. Şimdi ise URL terimini sizlere biraz daha detaylı açıklayalım.

Url Nedir?

URL(uniform resource locator ); bilgisayarınızda sunucularla iletişim kurmak maksadıyla kullanılan sayıları değiştiren ve insanların okuyabilmesi için metin haline getiren ifadelerdir. 

Web sitelerinin dosya yapısını da belirleyen bir detaydır. Bir protokol, bir alan adı ve bir yoldan meydana gelen bir terimdir.

URL Türkçede Standart Kaynak Bulucu olarak ifade edilmektedir. Bu kaynak bulucu sayesinde aranan tüm internet adreslerine erişim sağlamanız mümkündür. Baştan sona ya da soldan sağa doğru üç ana bölümü vardır. Bu bölümler çok sayıda kişi tarafından bilinir ve gün içinde internette sürekli kullanılmaktadır.

İlk kısım protokol olarak anılır. İkinci kısımda ise en çok kullanılan farklı arama motorlarında yazılan sitelerin alan adları yer alır.  Her sitenin alan adı birbirinden farklı isimlerdir. Ortak olarak bölme işaretine kadar gelen kısım bilinebilir. Son kısım ise dosya kısımlarıdır. Bölme işaretinden sonra sitede yer alan herhangi bir kısım ya da dosyaya ulaşmak için yazılan ve direkt o dosyayı açmanıza yarayan bölümdür.

http ve benzeri olarak anılan ilk kısımda sunucu ile bağlantı arasında alışveriş noktasında iletişim sağlanır. Sonra ise alan adına geçilir. Her sitenin alan adı vardır. Bu isimler ticari, blog gibi farklı sitelere insanların ulaşması için siteye verilir.  Sitenin ilgili olduğu alanla bağlantılı bir alan adı tercih edilmelidir. İsmin sonunda da belli uzantılar vardır. Burada ticari uzantılar com olarak anılır. Böylece firmanın büyük ve prestijli olduğunu ortaya koyabilir.

Web sitelerinin türüne göre farklı uzantılar yer alır. Devlete ait resmi sitelerde de gov ve edu gibi uzantılar bulunmaktadır. En sondaki bölüm ise web sitenizdeki farklı alanları kullanıcılara sunan bölümdür. Tüm bu bilgiler bir URL’yi meydana getirir. Şimdi ise neden kullanıldığına gelelim;

URL Nasıl Optimize Edilir ?

URL kullanımı genelde web sitenizi insanların aklına kazımak için kullanılır. Çünkü aksi halde kullanıcılar tarayıcılara web sitenize ulaşmak için IP adresinizi yazmak zorunda kalabilir. Bu durumda numara dizisinin akılda kalması çok zordur. Ancak web sitenizin adını yazarak URL sayesinde kolayca erişim sağlayabilirsiniz. 

URL SEO bakımından da kullanılan bir terimdir. Bu yüzden SEO uyumlu bir URL sahibi olmanız için size bazı öneriler sunalım;

  • URL’leri basit, ilgi çekici oluşturmalısınız. Böylece arama motoru ve kullanıcı deneyimlerini iyileştirebilirsiniz. Doğru şekilde aldığını URL’ler Google sonuçlarında öne çıkar.
  • Kısa ve net URL’ler tercih edin. Bir ziyaretçi sadece URL’nize bakarak web sitenize girmeye karar verebilir.

url ve seo ( kaynak: https://backlinko.com/search-engine-ranking )

  • Daha etkili okuma deneyimi sağlayabilmek için kelimeleri ayırırken tire kullanmanız önerilir. Kelimeleri ayırmada boşluk, alt çizgi ya da farklı karakterlerden kaçının.
  • Küçük harfler kullanmanız daha yerinde olur. Büyük harf kullanılırsanız birçok   sorun ortaya çıkabilir.
  • URL parametrelerini kullanmayın. Bu durumda içerik izleme ve çoğaltma sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Doğru şekilde hazırlanan URL internet kullanıcılarının ve arama motorlarının sayfanızı anlamasını sağlar.  Sayfaya tittle tag gizlense de URL ile iyi bir deneyim elde edebilirsiniz. Kaliteli hazırlanan URL online mecralar, sosyal medya ağlarına link olarak kopyalanabilir. Bu sayede çapa metni olarak kullanılabilir. Arama motorları URL parametresi dikkate alarak sıralama yapar. Anahtar kelimeleri barındıran bir URL kullanırsanız web sitenizin arama motorlarında görünürlüğü artabilir.

Sonuç

URL, web sitenizin  internet tarayıcılarında açılmasını sağlayan ismidir. URL sayesinde arama motoru botları da web sitenizi anlar ve bir dizine sokar.  Bu işlem için kısa, öz, akılda kalıcı bir URL oluşturmalısınız.

URL hazırlamak web sitenize SEO bakımından da birçok fayda sağlamaktadır. Arama motorlarında daha görünür olmak, kullanıcıların web sitenizde trafik oluşturmasını sağlamak için URL’nizi etkili şekilde kullanabilirsiniz.

No Comments

Cevapla

Tüm sorularınız için bize yazabilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİSektör ile ilgili tüm sorularınız için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Telefon:

+90 850 307 0 736
+90 532 433 0 736

WhatsApp:

+90 850 346 4 736

Merkez Adres:

Barbaros Mahallesi Ihlamur Bulvarı Ağaoğlu My Newwork No:3
Ataşehir/İstanbul – Türkiye

Anadolu Temsilciliği:

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Teknopark Yerleşkesi K:2
Merkez/Tokat – Türkiye