Blog

Ücretsiz Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama; firmaların ürün ve hizmetlerini internet temelli kanalları kullanarak pazarlamasıdır. Son yıllarda geleneksel pazarlama yöntemleriyle büyük bir rekabet içine giren dijital pazarlama firmaların kurumsallaşma sürecinde çok etkili bir yöntem haline gelmiştir.

Dijital pazarlama sayesinde sınırlar ve zaman ortadan kalkarak çok uzaktaki bir müşterinize bile satış yapabilirsiniz. Dijital pazarlama faaliyetlerini çok uygun bütçelerle çok geniş kitlelere ulaşacak şekilde yürütebilirsiniz. Günümüzde firmaların kurumsallaşması için dijital pazarlama stratejisine sahip olması çok önemli hale gelmiştir. Bu yüzden firmalar dijital pazarda da yer almak istiyorsa mutlaka dijital pazarlamaya önem vermelidir. 

Dijital pazarlama faaliyetlerini küçük, orta ve büyük ölçekli işletme ayırt etmeksizin yapabilirsiniz. Büyük firmalar bu işe ciddi manada para yatırarak sektör lideri haline gelmektedir. Ancak dijital pazarlama küçük çaplı firmalara hatta şahıslara dahil yüksek oranda kazanç getirmektedir. Sizler de kendinizi geliştirerek dijital pazarlama faaliyetlerinizi ücretsiz bir şekilde yürütebilirsiniz. Dijital pazarlama faaliyetlerini ücretsiz şekilde yapabileceğiniz kanalları sizlere aşağıda detaylı olarak anlatacağız;

Sosyal Medya Pazarlaması

Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube gibi birçok kanalı içinde barındıran sosyal medya, dijital pazarlamada çok önemli bir kanaldır. Doğru şekilde kullandığınızda sosyal medya üzerinden ücretsiz şekilde ürün ve hizmetlerinizi pazarlayabilirsiniz. Ülkemizde ve dünyada her gün milyonlarca insan sosyal medya platformları üzerinden etkileşime girmektedir. Markalar için de bu yüzden sosyal medya çok iyi bir etkileşim aracıdır. 

Yapılan araştırmalar dünyada insanların satın alma alışkanlıklarını tetikleyen ve satın almalarına karar vermelerini sağlayan etkenler arasında sosyal medyanın payı %37.  Yani firmalar için sosyal medya çok etkili ve kazançlı bir dijital pazarlama yöntemidir.

Sosyal medya pazarlaması için şu adımları takip edin;

 • İlk olarak hedef kitlenizin vakit geçirdiği sosyal medya uygulamalarını seçin. Mesela hedef kitleniz ileri yaşlarsa  Facebook daha etkili bir alan olacakken gençleri hedefliyorsanız Instagram çok etkili bir alan olacaktır. Kurumsal hizmet veren bir firmaysanız da Linkedin üzerinden pazarlama faaliyetlerinizi yürütebilirsiniz.
 • Belirlediğiniz sosyal medya kanallarına kayıt olun ve burada kendinize kurumsal bir profil oluşturun. Sosyal medya uygulamaları kayıt olmak için hiçbir ücret talep etmez.
 • Hedef kitlenizi çeşitli araçlarla analiz ettikten sonra insanların ilgisini çekecek paylaşımlar ve içerikler üretin. Oluşturduğunuz içerikler sayesinde ve sosyal medyada aktif olarak kendinize geniş bir takipçi kitlesi oluşturabilirsiniz.
 • Sosyal medya hesabınızdan satışlar yapabilir ve burada düzenlediğiniz kampanya ve etkinliklerle insanların markanızı tanımasını ve markanıza güven duymasını sağlayabilirsiniz. Böylece ürün ve hizmetlerinizi çok daha kolay pazarlayabilirsiniz.

 Sosyal medya pazarlama faaliyetlerinde sürekli aktif olmanız gerekir. Bununla birlikte rakiplerinizi de inceleyin. Rakiplerinizin önüne geçecek çalışmalar planlayın ve insanları burada markanıza alıştırın. Bir işletme hesabı sayesinde sosyal medya uygulamalarında çok daha etkili pazarlama faaliyetleri yürütebilirsiniz.

Web Sitesi Pazarlaması

E ticaret siteleri günümüzde dijital pazarlama faaliyetlerinin en yoğun olarak yürütüldüğü alanlardır. Markalar web siteleri üzerinden dijital pazarlama faaliyetlerini çok daha etkili bir şekilde yürütebilir. Web siteniz üzerinde ürün ve hizmetlerinizi tanıtarak ve insanları web sitenize çekerek buradan ürün ve hizmetlerinizi pazarlayabilirsiniz.

Web sitesi küçük ölçekli de olsa markanızın kurumsal olduğunu karşı tarafa gösterecektir. Bu yüzden kurumsal yapıya kavuşmak adına kurumsal bir web sitesi tasarlayabilir ve faaliyetlerinizi buradan yürütebilirsiniz. Web siteniz için diğer dijital pazarlama kanallarından destek almalısınız. Web sitenize ne kadar fazla insan çekerseniz markanızın bilinirliğini o oranda arttırabilirsiniz. Tabii web sitesi pazarlamasında arama motorları çok önemlidir.

Arama Motoru Pazarlaması ( SEO)

Arama motorları dijital pazarlamada en etkili araçlar arasındadır. İnsanlar bir ürün ya da hizmet almadan önce internet üzerinden araştırma yaparlar. Bunun için neredeyse tamamına yakını arama motorlarına giriş yaparak istedikleri ürün ve hizmeti ararlar. Bu yüzden de web sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkması gerekmektedir.

SEO çalışmalarını  kendiniz yürüterek web sitenize organik bir trafik çekebilirsiniz. Web sitenize ne kadar fazla insan çekerseniz o oranda ürün ve hizmetlerinizden elde edeceğiniz geliri arttırabilirsiniz.  Web sitenizin, ürün ya da hizmetlerinizi Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarında tanıtarak da pazarlama faaliyetlerinizi ücretsiz şekilde yürütebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenleri şöyle ifade edelim;

 • Öncelikle hedef kitlenize ürün ve hizmetlerinizi ulaştırabilmek için doğru anahtar kelimeleri belirleyin. Bu anahtar kelimeleri belirledikten sonra içeriklerinizi anahtar kelime bazlı oluşturun.
 • Belirlediğiniz anahtar kelimelerde rakiplerinizin önüne geçecek SEO çalışmaları yürütün. Site içinde ve dışında tüm adımlarınızı arama motoru sıralama kurallarına uygun yürütün.
 • Web sitenizdeki anahtar kelimelerin uzun kuyruklu seçenekleri ve yakın anahtar kelimelerini de tanıtım çalışmalarınızda kullanın.
 • Arama motorlarında ön sıralara çıktıkça insanlar web sitenize doğal olarak gelecektir. Ürün ve hizmetleriniz hakkında tüm detayları hedef kitlenize veren içerikler oluşturun.

SEO süreci ücretsiz olarak yürütüldüğü için uzun sürebilecek çalışmalar olabilir. Ancak sonuç almaya başladığınızda SEO en yüksek gelir elde edebileceğiniz arama motoru pazarlama aracı haline gelecektir.

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması daha çok küçük işletmeler için tercih edilen bir faaliyettir. Sizler de markanızı için insanlara faydalı bilgiler vererek kolayca ürün ve hizmetlerinizi pazarlayabilirsiniz. Güncel içeriklerle insanlara sürekli ulaşabilir ve onların markanızı tanımasını sağlayabilirsiniz.

Hedeflediğiniz kitleyi seçerek onlara yönelik içerikler oluşturarak kolayca ücretsiz şekilde dijital pazarlama faaliyetlerinizi yürütebilirsiniz. Gates tarafından söylenen “İçerik kraldır.” sözü her zaman dijital pazarlamaya yön verecektir.

Satış Ortaklığı Pazarlaması

Ürün ve hizmetlerinizi satabilmek için satış ortaklığı oluşturmak çok etkili bir yöntemdir. Bu sayede sürekli aktif bir pazarlamacı kitlesi elde edebilirsiniz. Başka biri ürün ve hizmetlerinizi satar ve sizler satış oldukça payını ödersiniz. Hem başkası satış için yatırım yapmaz hem de sizler bir kişiye pazarlamacı maaşı vermek zorunda kalmazsınız.

En etkili ücretsiz dijital pazarlama stratejileri arasındadır.  Sizler de hedef kitlenize insanlar üzerinde etkili kişilerle çalışarak kolayca ulaşabilirsiniz. Dünyanın en büyük e ticaret devi Amazon bu yöntemle çalışmaktadır. Firmanın satışlarının yarısına yakını satış ortaklığı üzerinden yapılmaktadır.

E Mail Pazarlaması

Ücretsiz olarak tercih edebileceğiniz en etkili dijital pazarlama yöntemlerinden biri de e posta pazarlamasıdır. Sizler de e posta kanallarını kullanarak dünyanın önemli yerlerinden kolayca eski müşterilerinize ya da yeni potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Yapılan araştırmalar dijital pazarlama üzerinde e posta pazarlamasının çok etkili olduğunu göstermektedir.

E posta pazarlaması yapacaksanız ücretli de ücretsiz de çalışmalar yürütebilirsiniz. E posta pazarlamasını nasıl yapacağınızı sizlere kısaca anlatalım;

 • İlk olarak bir e posta listesi oluşturun. Hedef kitlenizin mail adreslerini toplayın. Web siteniz, blog makaleleriniz ve açılış sayfanız üzerinden bunu ücretsiz olarak yapabilirsiniz. İnsanlara kaliteli içerikler ve harekete geçmek için e posta ile abone olma yöntemiyle mail adreslerini öğrenebilirsiniz. İnsanları ikna edebilmek için indirim kuponu ya da onları özel hissettirecek kampanyalar duyurarak e postalarını alabilirsiniz.
 •  E postalarını aldıktan sonra insanlardan alışveriş yapmalarını istemek yanlış olur. İnsanlara e posta üzerinden eğitici ve ilgi çekici içerikler sunun. İnsanları ürün ve hizmetlerinizden yararlanmaya teşvik edin.  Kaliteli bir metin yazarından destek alarak e posta pazarlama faaliyetlerinizi sorunsuz yürütebilirsiniz.
 • Her maili tüm listenize tek tek elle göndermek zor olacaktır. Bu yüzden toplu mail atmanıza sağlayacak uygun maliyetli ya da ücretsiz bazı araçları kullanmalısınız. Böylece insanlara tek bir tıkla otomatik olarak mail gönderebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi ücretsiz dijital pazarlama yöntemlerini kullanarak faaliyetlerinizi bütçenizi zorlamadan yürütebilirsiniz. Yeter ki belirttiğimiz tüm yöntemlerde profesyonel olarak çalışın. Bu şekilde markanızın ürün ve hizmet satışını hedef kitlenize ulaştırabilir ve ücret ödemeden dijital pazarlama faaliyetlerinizi etkili şekilde yürütebilirsiniz.

No Comments

Cevapla

Tüm sorularınız için bize yazabilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİSektör ile ilgili tüm sorularınız için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Telefon:

+90 850 307 0 736
+90 532 433 0 736

WhatsApp:

+90 850 346 4 736

Merkez Adres:

Barbaros Mahallesi Ihlamur Bulvarı Ağaoğlu My Newwork No:3
Ataşehir/İstanbul – Türkiye

Anadolu Temsilciliği:

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Teknopark Yerleşkesi K:2
Merkez/Tokat – Türkiye