Blog

Cache Bellek Nedir, Neden Önemlidir ?

İnternet kullanıcılar, bir web sitesine giriş yaptığında açılma hızı yavaşsa hemen çıkış yaparlar ve listede yer alan başka bir siteye giderler. Bu durum web sitesi sahipleri açısından çok olumsuz bir durumdur. Bu yüzden web sitesi sahipleri web sitesinin hızını arttıracak çalışmalar yapmalıdır. Her kullanıcı bir siteye girdiğinde yavaş açılıyorsa çıkış yapmıştır.

Bir web sitesine ilk kez girdiğinizde olan açılma hızı, ikinci defa girdiğinizdeki hız farklıdır. Her zaman ilk girdiğinizdeki açılma hızı daha yavaştır. Ön bellek terimi burada devreye girer. Cache olarak da bilinen ön bellek web sitesinin giriş hızına etki eden bir detaydır. Peki Cache nedir, SEO anlamında önemi var mıdır, eklentiler nelerdir? İşte tüm sorularınızın cevabı!

Cache bellek ne işe yarar?

Hemen hemen her yaştan ve her kesimden insan, her gün onlarca web sitesine girmekte ve onlarca uygulama kullanmaktadır ve bu web sitelerinin ve uygulamaların, ilk kullanımlarından sonra daha hızlı açıldıklarını veya çalıştıklarını fark etmişlerdir. Kimilerimiz bu durumun sebebini bilirken, kimilerimiz ise merak etmekten öteye gidemez.

Peki ya bu durumun asıl sebebi nedir?

Adı geçen durumun asıl sebebi “Cache Bellek” dediğimiz bellek türünün çalışma prensibidir. Öyle ki, bu bellek en son yapmış olduğumuz işlemi aklında tutarak bir sonraki işlemi tahmin eder. Bu da uygulama süreci ise cihazımıza hız kazandırarak, gereksiz tanıma veya denetleme mekanizmasının harcadığı süreyi elemine eder.

Örneğin, cihazınıza yeni bir uygulama indirdiniz ve ilk kez açmak için üzerine tıkladığınız, muhtemelen bu uygulama 1 ya da 2 saniye içerisinde açılacaktır. Fakat aynı uygulamayı ikinci kez çalıştırmak istediğinizde siz göz kırmana kadar açıldığını göreceksiniz. Aynı durum yeniden giriş yapmak istediğiniz bir web sitesi için de geçerlidir.

Özetleyecek olursak, Cache bellek, daha önce açmış olduğunuz bir uygulamayı veya siteyi kendi hafızasına kaydeder ve onu tanır. Bir sonraki girişinizde ise size daha hızlı bir kullanım sunar. Her ne kadar 1 veya 2 saniyenin lafı olmaz gibi gözükse de bazı durumlarda bu sürelerin dahi sinir bozucu olduğunu hemen hemen hepimiz tecrübe etmişizdir.

Sonuç olarak, adı geçen bellek türü takip etmiş olduğunuz adımları takip etmeye ve sonraki zamanlarda ise daha iyi bir kullanım sunmaya yarar.

Cache  Nedir?

Cache bellek ; daha sonraki zamanlarda kullanılmak üzere bir sunucuda depolanan verilerdir.  Türkiye’de SEO sektöründe önbellek olarak da bilinmektedir. Cache son yaptığınız işlemleri değerlendirir ve sonra yapacağınız işlemleri takip eden bir sistemdir.  Web sitenizin hızına etki eden ve ziyaretçileri web sitenize girerken bekletmeyecek bir değerdir.

Tarayıcı taraflı ve sunucu taraflı olmak üzere iki farklı ön bellek vardır. Tarayıcı taraflı olan ön bellek bir web sitesini iki kez yüklemeye kalktığınızda ortaya çıkar. İlk girişinizde web sitesinin sayfasını yüklemek için verileri depolar. Veri indirildikten sonra tarayıcınız veriyi tutmak için geçici depo görevi görür. Sunucu taraflı ön bellekte daha fazla ver depolanabilir. Bu sistemde web tarayıcınız depolama için bir sunucudan yardım alır.  Tam sayfa ön belleği, nesne ön belleği ve parça ön belleği sistemleri kullanılır.

Tam sayfa ön belleği tüm sayfayı içine alır. Sayfada yüksek trafik olması durumunda etkilidir. Nesne ön belleği web sitesinin farklı konumlardaki  bölümlerinin depolanmasını sağlar. Parça ön belleği farklı web sitesinin bileşenleri ve uzantılarını hedefleyen bir sistemdir.

Cache kullanımı uygulama performansını arttıracaktır. Ayrıca veri tabanı maliyeti de düşer. Performansı arttıracak bir etmendir. Ayrıca sitenizin hızına olumlu yönde etki yapar. Bir web sayfasına girdiğinizde tarayıcınız sitede yer alan tüm dosyaları indirir. Bu dosyalar var olduğu için siteye daha sonra girdiğinizde açılma hızı daha yüksek olacaktır.

Cache Seo Açısından Önemi Nedir?

Cache, SEO bakımından da çok önemli bir terimdir. Çünkü web sitenizin ne kadar hızlı açıldığı Google ve diğer arama motorlarının sıralama kriterleri arasındadır. Burada dolaylı bir etki vardır. Çünkü arama motorları kullanıcı deneyimlerine önem verir. İlk açılma işleminde ziyaretçiler web sitenize girmek için sabrederse ve web sitenizdeki içerikleri beğenerek sayfanızı yeniden ziyaret etmek isterse sayfa ikinci defada daha hızlı açılacaktır.

İkinci kez daha hızlı açılan sayfa kullanıcı deneyimlerini de iyileştirecektir. Bu durum arama motoru botlarının dikkatini çeker. Bu yüzden ön bellek mutlaka dikkate alınması gereken bir değerdir. Site hızınızı arttıracak her detay SEO açısından size olumlu yansır. Site hızınız artarsa arama motorunda sıralamanız yükselir ve web sitenize gelen trafik  de doğal olarak bir artış görülür.

WordPress Cache  Eklentileri Nelerdir?

Wordress tabanlı web siteniz üzerinde Cache kullanarak web sitenizin performansını arttırma şansınız vardır.  Bu işlemler genelde eklentiler üzerinden yapılmaktadır. Web siteniz için cache eklentileri kullanımı son derece pratiktir.  Web sitenizin iyi çalışması için tek bir cache eklentisi kullanmanız önerilmektedir. Tercih edebileceğiniz eklentiler;

  • W3 Total Cache

En popüler ücretsiz wordpress ön bellek eklentileri arasındadır. Farklı türde cache türlerini denemenize olanak tanır. tüm sayfaları ön bellekleyebilir ya da parça olarak ön bellekleme yapabilirsiniz Kullanımı da son derece pratik bir araçtır. En eski Cache eklentisidir. 

  • Wp Super Cache

Web sitenizi ön bellekleme işlemi için çok pratik bir araçtır. Farklı uzmanlık alanlarına yönelik kullanım olanağı vardır. Bilgi durumunuza göre uzman, basit ya da wp-cache ön belleklemesi yapabilirsiniz. Basit modelde statik dosyalar için PHP kullanılmaktadır. Uzman kategorisinde Apeche Mod Rewriye kullanılır. Wp-Cache ön bellekleme sürecinde ise daha önceki kullanıcıların sayfaları kullanılmaktadır.

  • Autoptimize

Script ve stillere odaklanabileceğiniz bir cache eklentisidir. Pratik bir kullanıma sahiptir. Acemi web sitesi sahipleri dahi kullanabilir. Web sitenizin HTML, Jacascript ve CSS optimizelerini seçenekler arasından seçim yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

  • Wp Fastest Cache 

Uzmanlar tarafından WordPress üzerinde en basit kullanıma sahip eklenti olarak gösterilmektedir. Ön bellekleme özelliğinin yanında ek özellikleri sayesinde web sitenizin hızını önemli ölçüde arttıran bir araçtır.  Tarayıcı ön bellekleme, Css ve Html küçültme, gzip sıkıştırma gibi farklı parametrelerde işlem yapabilirsiniz.

 Bu eklenti ücretsiz ya da ücretli versiyonda kullanılabilir. Ücretli sürüm daha yüksek performans sunmaktadır. Bu size daha yüksek sayfa hızı olarak dönecektir. Ülkemizde kullanım oranı çok yüksektir. Ayrıca Türk yapımı bir eklentidir.

  • Cache Enabler 

Pratik WordPress Cache eklentileri arasındadır. Size sunacağı özellikler kısıtlıdır. Ancak ön bellekleme konusunda en etkili sonuçları sunan eklentiler arasınadır. Kullanmadan ön bellek kullanım süresi, küçültme özelliği, hariç tutulan sayfa ayarları, ön bellek davranışı  ayarlarını yapmanız gerekir.

Bu eklenti üzerinden ön bellekteki dosyaları manuel ya da otomatik şekilde temizleme şansınız vardır. Kolay kullanabileceğiniz, etkili sonuçlar almayı umduğunuz ve site hızınızı arttırmayı hedeflediğiniz bir eklenti için doğru seçim olacaktır.

  • Hummingbird Page Speed Optimization

Piyasadaki en gelişmiş WordPress eklentileri arasındadır. Bu araç sayesinde ön bellekleme, dosya sıkıştırma, tarayıcı ve gravatar önbellekleme işlemleri yapabilirsiniz. Bu sayede sitenizin hızını en yüksek değerlerine çıkarabilirsiniz.  Kullanımı profesyonellik gerektiren eklentilerden biridir.

  • Litespeed Cache 

Diğer eklentilerden farklı bir uygulamadır. Ön bellekleme işlemlerini sunucu bazlı gerçekleştirir. Php sistemi kullanan web sitesi sahipleri web sitesinin hızını büyük oranda arttırmak için bu eklentiyi tercih edebilir.

Ön bellekleme işleminin sunucu üzerinden yapılmasını yanında multi site desteği, farklı optimizasyonu eklentilerine yönelik Apı desteği gibi özellikleri bulunmaktadır. Kullanabilmeniz için sunucunuzun bu eklentiyi desteklemesi gerekir. Kullanmayı başaramazsanız sunucu sağlayan firmayla iletişime geçerek yardım alabilirsiniz.

  • Comet Cache

Son zamanlarda uzmanlar ve web sitesi sahipleri tarafından en çok kullanılmaya başlayan WordPress Cache eklentileri arasındadır. Sayfalarınızın, kategorilerinizin, arşivlerinizin ve RSS beslemelerinizin otomatik şekilde ön belleğe alınmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca ön belleğe alınan detayların otomatik temizlenmesine de olanak tanır.

Sağladığı avantajlar ve kısa süre içinde dikkat çekmesi kullanım oranını her geçen gün arttırmaktadır.  Ayrıca belli zamanlarda güncellemelerle geliştirilen bir WordPress eklentisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sonuç

Ön bellek olarak da anılan cache; webi sitenizin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olan bir uygulamadır. Yani web sitenizin daha hızlı açılarak kullanıcı deneyiminin yükselmesini istiyorsanız cache kullanmalısınız.

Cache farklı türleri olan bir fonksiyondur. İhtiyacınıza göre tam sayfa ön belleği, nesne ön belleği ya da parça ön belleği kullanabilirsiniz. Her bir tür size farklı fonksiyonlar sunmaktadır.

Ön bellekleme site hızınızı arttırdığı için dolaylı olarak SEO çalışmalarınıza da olumlu etkide bulunmaktadır. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için ön bellekleme işlemini yerine getirmeniz önerilmektedir.

WordPress tabanlı web sitelerinde ön bellekleme işlemini yapabileceğiniz eklentiler kullanabilirsiniz. Bu eklentiler farklı fonksiyonları, ücretli ve ücretsiz sürümleri, kullanım özellikleriyle sizlere sunulmaktadır.

No Comments

Cevapla

Tüm sorularınız için bize yazabilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİSektör ile ilgili tüm sorularınız için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Telefon:

+90 850 307 0 736
+90 532 433 0 736

WhatsApp:

+90 850 346 4 736

Merkez Adres:

Barbaros Mahallesi Ihlamur Bulvarı Ağaoğlu My Newwork No:3
Ataşehir/İstanbul – Türkiye

Anadolu Temsilciliği:

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Teknopark Yerleşkesi K:2
Merkez/Tokat – Türkiye