Blog

Dedicated Nedir ? Dedicated Sunucunun Faydaları Nelerdir ?

Türkçeye “dedike” olarakta çevrilmiş bu kelimenin anlamı “Paylaşımsız, tahsis edilmiş, adanmış” olarak bilinir. Yani dedicated sunucular sadece size ait fiziksel sunucular olarak bilinir.

Evde kullandığınız bilgisayarlar gibi bu sunucularıda siz kullanırsınız. Veri merkezlerinde sunucu kabinlerine yerleştirilmiş olan dedicated sunucuların kurulum yapabilmeniz ve yeniden başlatabilmeniz için firmanız arayüzünde gerekli bölümler yer alır. Seçtiğiniz işletim sistemini kullanarak sunucuyu uzaktan yönetebilirsiniz.

1 Dedicated sunucuyu sanallaştırarak parçalara ayırıp sanal sunucular oluşturabilirsiniz. Yada direk dedicated sunucu üzerinden işlerinizi halledebilirsiniz. Genel olarak fiziksel sunucularda grafik ortamı bulunmaz. Bunun yerine işlem yükünü hafifletmek için çok sayıda bellek ve işlemci yer alabilir.

Dedicated sunucunuza windows server kurup kendi bilgisayarınızla bağlanıp o sunucuyu bilgisayarınız gibi kullanabilirsiniz. Veya yine windows server kurup ASP, ASP.NET uygulamalarını çalıştırabilirsiniz. Sanallaştırmak için veya kolay kullanmak için WHM gibi ücretli paneller kurabilirsiniz.

Yada terminal ile kullanmak istiyorsanız linux işletim sistemlerini yükleyip PHP, Python, PERL gibi dillerde kodlanmış projelerinizi çalıştırabilirsiniz. Sunucuda yüklü olan, yüklenen tüm uygulamalardan siz sorumlu olursunuz. Güvenlik açığı, anti-virus programları, eklentiler, paneller ve uygulamaları ihtiyacınıza göre kurabilirsiniz.

Bu konuda kendinizi yetiştirip sunucunun kendiside bana ait olsun istiyorsanız, özellikleri uygun bir fiziksel sunucu satın alıp onu veri merkezlerinde Co-location ile barındırabilirsiniz.

No Comments

Cevapla

Tüm sorularınız için bize yazabilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİSektör ile ilgili tüm sorularınız için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Telefon:

+90 850 307 0 736
+90 532 433 0 736

WhatsApp:

+90 850 346 4 736

Merkez Adres:

Barbaros Mahallesi Ihlamur Bulvarı Ağaoğlu My Newwork No:3
Ataşehir/İstanbul – Türkiye

Anadolu Temsilciliği:

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Teknopark Yerleşkesi K:2
Merkez/Tokat – Türkiye