Blog

Sidebar Nedir? Sidebar Nasıl Kullanılır?

Sidebar bir web sitesinin sol ve sağ kısmındaki boşluğa verilen isimdir. Web sitesi tasarımı yaparken, kullanıcılara kaliteli deneyimler yaşatmak, arama motorlarının kurallarına uygun hareket etmek ve hedeflerinize yönelik müdahalelerde bulunmak gerekir. Web sitenizde içerik eklediğiniz, reklam verdiğiniz, kategorileri eklediğiniz alanlar yer alır. Kısacası web sitenizde çeşitli amaçlar için kullandığınız alanlar vardır.

Web sitenize eklediğiniz içeriklerde metinlerden ayırmak istediğiniz bilgi kutuları ya da reklam alanlarına ihtiyacınız vardır. Profesyonel tasarımlar gerçekleştirirseniz istediğiniz özel alanları kolayca oluşturabilirsiniz. Web sitenizde yan kısımlarda sizlere farklı kullanım amaçları yaratacak sidebar teriminden bahsedelim. İşte sidebar nedir, SEO açısından önemli mi, nasıl daha etkili kullanılır?

Sidebar Nedir?

Sidebar; web sitenizin sağ ve sol kısmında yer alan kenar alanlarıdır. Türkçede kenar çubuğu olarak adlandırılır.  WordPress gibi birçok hazır CMS sisteminde bulabileceğiniz bir araçtır. Daha başka bir ifadeyle web sitenize yerleştireceğiniz bileşenler için hazır alanlardır.

Sidebarlar web sitenizin orta kısmında yer alan içeriği tamamlayan bileşenlerdir. Bu alanları özelleştirebilme şansınız da vardır. Genelde widget yerleştirmek için tercih edilmektedir.  Yani hazır bir widget alanı olarak da görülebilir. Sayfanıza fazladan bilgi eklemek istediğinizde bu alanı kullanabilirsiniz. İşte şimdi sizlere sidebar ve SEO ilişkisinden bahsedelim;

Sidebar ve SEO İlişkisi

Bir web sayfasını tasarlarken temel amaç kullanıcı deneyimini (UX) arttırmaktır. Arama motorları da kullanıcılara kaliteli deneyimler yaşatan web sitelerini ön plana çıkarmaya çalışmaktadır. Bu yüzden sidebar alanlarında yaptığınız müdahalelerle kullanıcıları web sitenizde daha uzun süre tutabilirsiniz. Ayrıca web sitenizdeki bu alanları kullanıcıya istediğiniz aksiyonları yaptırmak için de kullanabilirsiniz.

Web sayfanızın sağ ve sol kısımlarında yer alan sidebar alanlarını kullanıcıların isteğine göre düzenlerseniz SEO çalışmalarınız için de fayda sağlayabilirsiniz. Sidebar alanları kullanıcı deneyimini arttırmak için kullandığınız anda arama motorlarında daha prestijli hale gelebilirsiniz. İşte şimdi sidebar alanını nasıl kullanabileceğiniz konusunda sizlere tavsiyede bulunayım.

Sidebar Etkili Bir Şekilde Nasıl Kullanılır?

Sidebar kullanımı tamamen kişisel deneyimlere dayalıdır. Ben bugüne kadar katıldığım projelerden elde ettiğim sonuçları dikkate alarak sizlere sidebar alanlarını en etkili şekilde kullanabileceğiniz bazı tavsiyelerde bulunacağım. İşte sidebar alanlarını etkili şekilde kullanabilmenin yolu;

İçerik Tavsiyeleri Koyun

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları ne kadar fazla tutarsanız arama motorlarının dikkatini o ölçüde çekersiniz. Bu yüzden sidebar alanlarında web sayfanızdaki içerikle alakalı içerikleri ya da popüler içerikleri ziyaretçilerinize önerin. Böylece hem trafiğinizi arttırabilir hem de SEO performansınız yükselebilir. Okuma tavsiyeleri etkili bir yöntemdir.

Yapışkan Sidebar Kullanın

Arama motorları uzun içeriklerden hoşlanırlar. Bu yüzden web sitenize olabildiğinde uzun içerikler koymanızı öneriyorum. Ancak uzun içeriklerde tasarıma da dikkat edin. Uzun yazıları ziyaretçileriniz tamamen okuyabilmek için alta doğru kaydırır. Bu durumda sidebar alanlarınız üstte kalacaktır. Yapışkan sidebar kullanarak web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların her zaman bu alanı görmesini sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarınızdan Esintiler Verin

Sosyal medya internet kullanıcılar için önemlidir. Bu yüzden sidebar alanlarınızda sosyal medya hesaplarınıza yönelik bazı bilgiler vererek etkileşiminizin yüksek olduğunu gösterebilirsiniz. Bırakın insanlar sizin ününüzü görsünler. Bunun için alanlarda takipçi sayılarınıza yer verebilir, içeriklerinizin paylaşılma sayılarını gösterebilirsiniz.  Özellikle yeni web siteleri için bu ok etkili olacaktır.

Paylaşım Butonları Koyun

Size ziyaretçi getirecek olan önemli bir kanal da web sitenizi ziyaret eden kullanıcılardır. İnsanlar web sitenizdeki içerikleri beğenirse bundan kendi kitlesine de bahsedebilir. Bunun için en etkili yollardan biri web sayfanızdaki içerikleri paylaşabilecekleri sosyal medya paylaşım butonlarıdır. Sidebar alanlarınıza sosyal medya paylaşım butonları ekleyebilirsiniz. Böylece ziyaretçileriniz web sitenizi kolayca ziyaret edebilirler.

Mail Aboneliği Sunun

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara tekrar ulaşmak önemlidir. Ayrıca insanlar da sizlerden beğendiğiniz içerikler olduğunda yeniden haberdar olmak isteyeceklerdir. Bu yüzden sidebar alanlarınıza e posta aboneliği için bir alan yerleştirebilirsiniz. Böylece insanlarla iletişime geçerek paylaşımlarınız hakkında bilgi verebilirsiniz.

Reklamlar Verin

Web sitenizde yer alan çalışmalardan biri de reklamlardır. Aldığınız reklamlarla kolayca gelir elde edebilirsiniz. Bunun için web sitenizde sidebar alanlarında kullanıcıları çekecek reklamlar verebilirsiniz. Böylece reklamlardan gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca bu alanlarda ürün ve hizmetlerinizi tanıtacak reklamlar ve bilgiler de sunabilirsiniz.

Sidebar Eklenmesi Gereken Web Site Türleri

Sidebar eklenmesi birçok site için geçerli bir durumdur. Her web sitesinde sidebar bölgesi vardır ve bu bölümlerin iyileştirilmesi gerekir. Yapılan iyileştirme çalışmaları, her web sitesinde fayda sağlar. Sidebar stratejileri sayesinde sidebar alanları da aynı şekilde etkili hale getirilir. Bu da web sitenizin hem kalitesini artıracak hem de sıralamasının yükselmesini sağlayacaktır.

WordPress Sidebar Kaldırma ve Ekleme

WordPress sidebar kullanımının yaygın olduğu web site yazılımlarından biridir. WordPress tabanlı olan bir web sitesine sidebar eklemek ve kaldırmak için yapılması gerekenler de oldukça basittir. Yönetici paneli üzerinden, oldukça basit işlem adımlarını takip edebilir ve istediğiniz gibi sidebar ekleme yapabilirsiniz. Yeni bir sidebar eklentisi oluşturduktan sonra istediğiniz alana sürükleyerek sidebarı bırakabilirsiniz.

WordPress site üzerinden sidebarı silmek istediğinizde de aynı şekilde sayfada yer alan “sil” seçeneğini seçebilirsiniz. Sidebar’ı silmek için web sitesinden tüm bileşenleri kaldırmanız gerekir.

Sidebar Alanını Verimli Kullanmak İçin Öneriler

Sidebar alanı verimli olarak kullanıldığında son derece önemli etkiler sağlar. Bir web sitesinin türüne göre, hangi içerikler öne çıkarılmak isteniyorsa, ona göre işlemler yapılır. Bu yüzden Sidebar kullanmadan önce mutlaka hangi içerikleri öne çıkarmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Sidebar bölümünde kullanılabilecek içerikler;

  • İlki siteye en son yüklediğiniz popüler içeriklerdir. Bu içerikler sayesinde sitenize kullanıcıları çekebilir ve sonrasında onların farklı içeriklere de yönelmesini sağlayabilirsiniz.
  • Sidebar bölümüne eklenecek olan sosyal medya butonu da son derece etkili olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Sidebar ne işe yarar?

Sidebar olarak ifade edilen bölüm, bir web sitesinde kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına eklenen kısımdır. Etkin bir şekilde kullanıldığında, web sitesine olumlu geri dönüşler sağlayacaktır.

Sidebar nasıl kullanılır?

Kenar çubuğu olarak da bilinen sidebar, ürün veya diğer hizmetler için, yönlendirilen linkler için, popüler içerikler ve e-mail abonelik formları için kullanılır.

Sidebar bölümüne reklam içeriği eklenebilir mi?

Web sitesindeki sidebar bölümlerine reklam içerikleri de eklenebilir. Hatta bu en sık tercih edilen yöntemlerden biridir.

No Comments

Cevapla

Tüm sorularınız için bize yazabilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİSektör ile ilgili tüm sorularınız için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Telefon:

+90 850 307 0 736
+90 532 433 0 736

WhatsApp:

+90 850 346 4 736

Merkez Adres:

Barbaros Mahallesi Ihlamur Bulvarı Ağaoğlu My Newwork No:3
Ataşehir/İstanbul – Türkiye

Anadolu Temsilciliği:

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Teknopark Yerleşkesi K:2
Merkez/Tokat – Türkiye