Blog

SMF Nedir, SMF SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

SMF SEO nedir? Sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. İlk olarak bu kelimenin açılımına bakmak daha sağlıklı olacaktır. SMF açılımıyla Simple Machines Forum olarak literatürde yer almaktadır. Bu alan basit ve rahat bir forum kurulumu yapabilen sistemlerden oluşmaktadır. Sistemin kurulumuna baktığımızda en çok kullanılan yazılım dillerinden PHP dili ile oluşmaktadır. Veri tabanında ise MySQL bulunmaktadır. 

Kurulum ve ara yüz düzenlemelerini FTP ve web tarayıcısı üzerinden oluşturma imkanı veren SMF, kullanıcılarına birçok avantaj sağlamaktadır. Dakikalar içerisinde forum kurabilme olanağı sağlaması başlı, başına bir devrimdir. Elinizde sadece domain olması yeterlidir. Bilgisayar kullanmayı az, çok bilen herkesin rahatça kurabileceği bir sistem olmasının yanı sıra SMF SEO ayarları da doğru bir şekilde yapılmalıdır. Aksi taktirde istenmeyen durumların yaşanması gayet mümkündür. Bu metnimizde SMF – SEO optimizasyonu başta olmak üzere çeşitli bilgileri sizlerle paylaşacağız.

SMF Nedir?

Bir üstte belirttiğimiz gibi SMF yani Simple Machines Forum kullanıcılarına hızlı ve kolay bir şekilde forum oluşturmasını sağlayan güçlü bir sistemdir. Bu sistem içerisinde üçüncü parti uygulamalarının olduğunu da bilmekte fayda var. SEO düzenlemeleri gibi oldukça mühim konular alanlar üzerinden de deste yapısı bulunmaktadır. Geniş bir tema yelpazesi olan kullanıcı paneli ve konfor oranı yüksek yönetim olanağıyla rahat bir deneyimi kullanıcılarına sağlamaktadır.

SMF Nedir? Sorusunu soran birçok kişinin merak ettiği önemli bir diğer soru da ‘’SMF özellikleri nelerdir?’’ İlk olarak SMF oldukça geniş bir başlık içerisinde ele alınması gerekmektedir. Günümüz yazılım teknolojisinin hemen, hemen tüm nimetlerinden faydalanmaya çalışmaktadır. Keza bu çizgide hareket etmesinden kaynaklı olarak gelişmiştir. Yine SMF özelliklerinden bahsetmek gerekirse karşımıza çıkacak tablo şu şekildedir:

 • Yönetici için pratik kullanıcı paneli ve tasarım
 • Açık kaynak kod imkanı
 • Geliştirilebilir tasarım metodu 
 • Üçüncü uygulama desteği 
 • Geniş yazılım olanağı
 • Onlarca dil desteği (Türkçe dahil)
 • Kullanıcıları hızlı ara yüz sunması
 • Kolay SEO ayarları

Genel olarak SMF özelliklerine bakılınca birçok noktada tam donanımlı olduğunu söyleyebiliriz. Keza SMF kullanıcıları gün geçtikçe büyümeye ve yeni, yeni forumlar üretilmeye başlanmaktadır. 

SMF SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

SMF SEO ayarları bu sistem üzerinden açılmış bir forum sitesi için oldukça mühimdir. İlk olarak SEO ne olduğu fark etmeksizin tüm web adresleri için önemli bir noktada yer almaktadır. Hele ki SMF gibi sistemler üzerinden açılmış platformlarda daha da mühim olmaktadır. SMF SEO ayarları doğru bir şekilde yapılması durumunda bireye birçok noktadan fayda sağlayacaktır. Yanlış yapılması durumunda ise olumsuz tabloların görüleceğini söylemek gayet mümkündür.

SMF SEO sistemi sayesinde tarayıcı algoritmasıyla eşleşerek hızla yükselebilirsiniz. Keza sürekli olarak yükselmek isteyen kullanıcılar için hem kurulum, hem de detaylı ayar yapma şansını sağlamaktadır. Bazı noktalarda WordPress gibi değerlendirebileceğiniz SMF sisteminde temaları dilediğiniz gibi seçebilir, tema ayarlamalarını yapabilir, gerekli teknik detayları değiştirebilir ve dilediğiniz gibi platformu kullanabilirsiniz. Tam da bu noktada SMF SEO yöntemleri mühim bir noktada yer almaktadır. Doğru bir şekilde işlemleri gerçekleştirirseniz sizlerin faydasına olacaktır. Genel olarak ‘’SMF SEO aşamaları nasıldır?’’ sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • URL Düzenlenmesi
 • Meta Düzenlenmesi
 • Tag Düzenlenmesi
 • Robots.txt Düzenlenmesi
 • Headet ve Footer Düzenlenmesi
 • Htaccess Düzenlenmesi

Yukarıdaki aşamalar temel olarak SMF SEO ayar aşamaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Panel üzerinden ve teknik alanlar üzerinden bu aşamaları gerçekleştirerek, platformunuzu bir adım daha ileri taşıyabilirsiniz. Unutmayın forum SEO çalışması ile standart bir web adresinin SEO çalışması arasında birçok noktada fark bulunmaktadır. Bu detaylara göre hareket etmeniz ve aşamaları eksiksiz yerine getirmeniz sizlerin faydasına olacaktır. 

No Comments

Cevapla

Tüm sorularınız için bize yazabilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİSektör ile ilgili tüm sorularınız için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Telefon:

+90 850 307 0 736
+90 532 433 0 736

WhatsApp:

+90 850 346 4 736

Merkez Adres:

Barbaros Mahallesi Ihlamur Bulvarı Ağaoğlu My Newwork No:3
Ataşehir/İstanbul – Türkiye

Anadolu Temsilciliği:

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Teknopark Yerleşkesi K:2
Merkez/Tokat – Türkiye