Blog

SSL Sertifikasının SEO’ya Etkisi

İnternette sörf yaparken bazı sitelerin HTTP ile bazılarının ise HTTPS ile oluştuğunu muhtemelen fark etmişsinizdir. Peki, bu iki terim arasındaki fark nedir? SLL sertifikası konusuna değinmeden önce bu soruyu cevaplandıralım.

HTTP ile HTTPS arasında sadece bir harf farkı varmış gibi görünüyor. Fakat o tek bir harf, bir site üzerinde büyük bir fark oluşturacaktır.  Bu farkı anlamak için HTTPS teriminin ne olduğuna bakalım.

HTTPS Nedir?

HTTPS bir internet sunucusu ile bir tarayıcı arasında şifreli bilgi alışverişini sağlar. Bu, bir sitenin kullanıcısını kredi kart bilgilerinin çalınması gibi durumlardan korur.

HTTP protokolünden farkıysa SLL güvenlik sertifikasına sahip olmasıdır. Daha basit anlatmak gerekirse HTTP protokolüne eklenen “s” yapılan bilgi alışverişinin şifreli bir biçimde yapılmasını, haliyle bu bilgilere üçüncü kişilerin müdahale edememesini sağlıyor.

HTTPS protokolüne sahip bir site güvenli bir sitedir. Güvenli siteler, bir kullanıcının bağlantısını üç katmanlı bir şekilde korur:

  • Şifreleme: “Encryption” denilen bu kavram bir internet kullanıcısının izlenilmemesini ve bilgilerinin çalınmamasını sağlar.
  • Veri bütünlüğü: bu dosya aktarımı sırasında dosyaların bozulmamasını sağlar.
  • Kimlik doğrulaması: Kullanıcı güvenliğini sağlar ve böylelikle güven oluşturur.

SSL Sertifikası Nedir?

Bir SSL sertifikası sunucu ile tarayıcı arasındaki şifreli bağlantıyı sağlayan bilgi dosyaları topluluğudur.  Bir site bu sertifikaya sahipse o siteye erişildiğinde tarayıcının adres çubuğunun başında bir kilit işareti görünecektir. Bu işaret bir sitenin SLL sertifikasına sahip olduğunu gösterir.

SLL ve HTTPS Aynı Şey midir?

Bazı araştırmalar yapmışsanız eğer, bu iki terimin sıklıkla bir arada kullanıldığını görmüşsünüzdür. Bu iki terimin aynı şeyler olduğunu söyleyemesek de örtüşen terimler olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Daha doğru bir şekilde ifade etmek gerekirse; SLL satın alınan ve siteye yüklenen bir üründür. HTTPS ise sahip olunan bu ürünün bir sonucudur.

SLL Sertifikası SEO Üzerinde Nasıl Bir Yaratır?

Bu sorunun aslında basit bir cevabı mevcuttur: Çok olumlu bir etki yaratır. Peki, bu olumlu etki nasıl ve neden oluşur? Bunu iki madde ile açıklayalım.

  • Sıralama

Burada sıralama kelimesinden kasıt; “arama motorlarında yapılan bir arama sonucunun sıralamasıdır.” SLL sertifikasına sahip bir site, bu sertifikaya sahip olmayan rakiplerine göre sıralamalarda daha üst sıralarda yer alacaktır.

2014 yılından bu yana Google yaptığı algoritma çalışmalarıyla SLL sertifikasına sahip siteleri ön plana çıkardığı biliniyor ve bu çalışmaları gelişerek devam etmektedir. Yani, Google bu sertifikaya sahip siteleri daha çok sevmektedir. Google’da yapılan bir aramada; rakip bir siteyle hız, içerik, güncellik gibi açılardan tamamen aynıysanız ama sizin siteniz bu sertifikaya sahipse ve rakip site sahip değilse Google sizin sitenizin sıralamasını daha yukarılarda tutacaktır.

  • Ziyaretçi Sayısı

Şu bilinen bir gerçektir ki ne kadar çok arama motorlarının arama sonuçlarında üst sıralarda yer alırsanız o kadar ziyaretçi sayınız artar. Yani SLL sertifikası sahibi olmanız sıralamanızı yükseltecektir ve haliyle sitenize aldığınız trafik artacaktır.

Sertifikaya sahip olmak sadece arama motorları üzerinden fayda sağlamaz aynı zamanda kullanıcılar açısından da fayda sağlar. Bu ne demek? Yani kullanıcılar güvenli buldukları sitelerde gezinmeyi daha çok tercih ediyorlar. Yapılan bir araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 84’ü bulundukları alışveriş sitesinde bu sertifika yoksa alışverişi yarıda kesip siteyi terk ediyorlar.

Bu unsurlar da SLL sertifikasının ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Bundan dolayı bir sitenin SLL sertifikasına sahip olması SEO üzerinde oldukça olumlu bir etkiye sahiptir.

Bu içeriğimiz, bir siteye sahipseniz ve SLL sertifikanız yoksa ne kadar gerilerde olduğunuzu ortaya koyuyor. Bu sebepten dolayı bir an önce bu sertifikaya sahip olmalısınız.

No Comments

Cevapla

Tüm sorularınız için bize yazabilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİSektör ile ilgili tüm sorularınız için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Telefon:

+90 850 307 0 736
+90 532 433 0 736

WhatsApp:

+90 850 346 4 736

Merkez Adres:

Barbaros Mahallesi Ihlamur Bulvarı Ağaoğlu My Newwork No:3
Ataşehir/İstanbul – Türkiye

Anadolu Temsilciliği:

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Teknopark Yerleşkesi K:2
Merkez/Tokat – Türkiye