Blog

WordPress Header Bölümüne Kod Ekleme

WordPress tabanlı internet sitenizin kod kısımlarına ulaşabilmek, burada değişiklik yapabilmek mümkündür ve <head> etiketine kod ekleme oldukça basittir. Bu işlemi wordpress arayüzünde rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

<Head> Etiketi Nedir?

Bir web sayfasında mutlaka olması gereken bir etikettir ve bu etiket bir nevi web sayfasının başlık kısmı olarak tanımlanabilir. Yani hiç olmazsa içerisinde <title> etiketiyle sayfanın başlığını barındırmalıdır. Bu etiket, içerisinde yer alan kodları tarayıcıda kullanıcıya göstermez fakat sayfada bulunması gereken bilgileri içerisinde saklar. Bu etiket içerisindeki bilgiler tarayıcılar, arama motorları vs. tarafından kullanılır. 

<Head> Etiketine Nasıl Kod Eklenir?

Bu işlemi bir varsayımdan yola çıkarak gerçekleştirelim. Diyelim ki sitenizi

Sitenizin wordpress ara yüzüne giriş yapın. Burada sayfanın sol kısmında “Görünüm” sekmesi olacaktır. Resimde olduğu gibi görünüm kısmına imleci getirdiğinizde alt sekmeler açılacaktır. Burada “tema düzenleyicisi” kısmına tıklıyoruz. 

  • Tema Düzenleyicisi

Tema düzenleyicisine giriş yaptıktan sonra karşınıza bunun gibi bir sayfa gelecektir. Bu kısımda yapmanız gereken sayfanın sağ tarafında bulunan “tema dosyaları” başlığı altında “tema üst bölümü”ne tıklamanızdır. 

  • Tema Üst Bölümü

Ekranda tema üst bölümüne ait sayfanın kodlarını göreceksiniz. Resimde de göründüğü gibi <head> </head> etiketi bu kısımda olacaktır. Bu kısımda kodlar üzerinde ekleme/çıkarma/değiştirme gibi işlemleri yapabilirsiniz. Şimdiyse bu sayfada <head> etiketine kod ekleme işlemini gerçekleştireceğiz. 

  • Kod Ekleme

Google’dan aldığınızı varsaydığımız kodu <head> etiketine resimde olduğu gibi yapıştırıyoruz. Bu işlemi gerçekleştirirken dikkatli olmalısınız. Mevcut diğer kodlar üzerinde değişiklik yaparsanız sitenizin yapısına zarar verebilirsiniz.

  • Dosyayı Güncelle

Yapmamız gereken tek bir işlem kaldı: Dosyayı güncellemek! Aldığınız kodu belirtilen şekilde ekledikten sonra resimde görünen “dosyayı güncelle” butonuna tıklıyoruz. 

Böylelikle <head> etiketine kod ekleme işlemini gerçekleştirmiş olduk. Sizde bu adımları atlamadan takip ederseniz kolaylıkla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat yukarıda da belirtildiği gibi bu işlemi gerçekleştirirken sitenize zarar vermemek adına çok dikkatli davranmalısınız.  

No Comments

Cevapla

Tüm sorularınız için bize yazabilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİSektör ile ilgili tüm sorularınız için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Telefon:

+90 850 307 0 736
+90 532 433 0 736

WhatsApp:

+90 850 346 4 736

Merkez Adres:

Barbaros Mahallesi Ihlamur Bulvarı Ağaoğlu My Newwork No:3
Ataşehir/İstanbul – Türkiye

Anadolu Temsilciliği:

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Teknopark Yerleşkesi K:2
Merkez/Tokat – Türkiye