Blog

WordPress Tema Kurulumu

WordPress temaları aracılığıyla web sitenizi kod bilgisine ihtiyaç duymadan tasarlayabilir, kendinize özgü kişileştirmelerde bulunarak değiştirebilirsiniz.

WordPress Teması Nedir?

WordPress tabanlı bir web sitesinin rahat bir şekilde tasarlanabilir oluşu, wordpress’in sunmuş olduğu kolaylıklardan biridir. WordPress temalarını, sitenin tasarım modelleri olarak tanımlayabiliriz. Yani wordpress aracılığıyla bir site oluşturduğunuz zaman sitenize görünüm veren unsur temalardır.

Her bir tema farklı bir görünüm ve tasarım demektir. WordPress ile site oluşturduğunuz zaman kendinizin site tasarım düşüncesine uygun bir tema seçerek sitenizi şekillendirebilirsiniz. Bu temaların sunduğu kolaylıklardan biri de özelleştirilebiliyor olmalarıdır. Bir tema etkinleştirdiğiniz zaman temanın izin verdiği ölçüde kendinize özgü kişiselleştirmeler yapabilirsiniz. Basit bir örnek verecek olursak; default şekilde gelen başlık rengini istediğiniz bir renkle değiştirebilirsiniz. Peki, wordpress tema kurulumu nasıl gerçekleştirilir?

WordPress Teması Değiştirme

Web sitenizi kolaylıkla tasarlama imkânı sunan temaları sitenize rahat bir şekilde yükleyebilirsiniz. WordPress tema kurulumu yapmanın iki basit yöntemi mevcuttur. İlk yöntem, wordpress içerisinde bulunan temaları yüklememizi sağlayacak, ikinci yöntemse dışarıdan satın alınan bir temanın yüklenmesini sağlayacaktır.

Yöntem 1: WordPress Panelinden Tema Değiştirme

  • Sitenizin admin panelinde bulunan sol kısımdaki menüden görünüm sekmesinin altında açılan bölümden temalar butonuna tıklayalım.
  • Karşınıza çıkan sayfada gördüğünüz temalar sitenizde yüklü olan temalardır ve bunlardan biri sitenizde etkin olan temadır. Bu sayfanın üst kısmında bulunan “yeni ekle” butonuna tıklıyoruz.
  • Açılan sayfada bazı temalar göreceksiniz. Bunlardan birini yükleyebilir veya tema ara kısmından kendiniz için bir tema arayabilirsiniz. Yüklemek istediğiniz temayı bulduysanız o temanın altında bulunan kur butonuna tıklıyoruz.
  • Yaptığınız işlem temayı yükleyecektir. Şimdi ise yüklenen temanın kurulumu gerçekleştirilmelidir. Yani aktif tema olarak seçilmelidir. Bunun için de karşımıza çıkan etkinleştir butonuna tıklamamız yeterli olacaktır.

Yöntem 2: WordPress’e Tema Yüklemek

WordPress içerisinde değil de satın aldığınız ve bilgisayarınızda bulunan bir temanız olabilir. Bu temayı da yüklemek oldukça basittir.

  • Yöntem 1’de olduğu gibi görünüm sekmesinden temalar butonuna tıklıyoruz.
  • Ardından yeni ekle butonuna tıklıyoruz.
  • Bu aşamada ilk yöntemden farklı olarak resimde de görünen yerden tema yükle diyoruz.
  • Açılan sayfada dosya seç diyerek bilgisayarımızda bulunan temanın zip uzantılı dosyasını seçip hemen yükle butonuna tıklıyoruz.
  • Ardından Yöntem 1’de olduğu gibi temayı aktifleştirme işlemini gerçekleştiriyoruz.

Böylelikle wordpress tema kurulumu işlemini gerçekleştirmiş olduk.

No Comments

Cevapla

Tüm sorularınız için bize yazabilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİSektör ile ilgili tüm sorularınız için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Telefon:

+90 850 307 0 736
+90 532 433 0 736

WhatsApp:

+90 850 346 4 736

Merkez Adres:

Barbaros Mahallesi Ihlamur Bulvarı Ağaoğlu My Newwork No:3
Ataşehir/İstanbul – Türkiye

Anadolu Temsilciliği:

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Teknopark Yerleşkesi K:2
Merkez/Tokat – Türkiye