Blog

WordPress yorum bölümünü nasıl Kapatılır?

WordPress, herkesçe tanımlanan hali ile bir içerik yönetim sistemidir. WordPress ile siteye içerik eklemek, zaten ekli olan bir içeriği güncellemek veya düzenlemek, söz konusu içeriğe resim veya video eklemek mümkündür. Bu içerik yönetim sistemi aracılığı ile eklenen her içerik ise varsayılan hali ile yoruma açık bir şekilde yayınlanmaktadır.

WordPress ilk kurulduğu zamanların aksine yalnızca blog siteleri için faaliyet gösteren bir platform değildir. Günümüzde herhangi bir iş modeli için WordPress bünyesinde faaliyet göstermek mümkündür. Bu durum beraberinde bazı yenilikler ve talepler getirmiştir. Bu taleplerin başında ise siteyi yoruma kapatma talebi gelmektedir. Yoruma kapatma talebi, tüm sayfa için olabileceği gibi, yalnızca belirli gönderiler için de olabilmektedir.

İçeriğimizin devamında sitenin yoruma kapatılmasının varyasyonları hakkında bilgi verilecektir. Siteyi yoruma kapatmak için var olan iki seçenek vardır;

 • Sitenin tamamen yorumlara kapatılması,
 • Yalnızca belirli içeriklerin ya da sayfaların yoruma kapatılması.

WordPress Sitesinin Yorumlara Kapatılması

WordPress Sitesinin Tamamının Yorumlara Kapatılması

WordPress sitesinin tamamının yorumlara kapatılması, belirli bir içerik veya sayfanın yorumlara kapatılmasına kıyasla çok daha kolaydır. Siz de aşağıdaki adımları izleyerek sitenizi kolaylıkla yorumlara kapatabilirsiniz.

 • Öncelikle WordPress panelinize giriş yapın. Ardından Ayarlar sekmesi altında yer alan “Tartışma” kısmına tıklayın.
 • Tartışma kısmına yönlendirildikten sonra ”Yeni yazılar üzerine yorum yapılmasına izin ver” seçeneğinin aktif olduğunu göreceksiniz. Bu seçenek, wordpress üzerinde hali hazırda aktif olan bir seçenektir.

Görselde görüldüğü şekilde söz konusu seçeneğin deaktif hale gelmesi sonraki gönderilere yorum yapma imkanını ortadan kaldıracaktır. Mevcut gönderileri yoruma kapatmak için izleyeceğiniz yol ise aşağıdaki gibidir.

 • Yazılar seçeneği altında yer alan “Tüm Yazılar” bölümüne tıklayın.
 • Düzenle kısmına tıklamadan önce sağ üst kısımda yer alan “Ekran Tercihleri” kısmına tıklayın. Buraya tıkladıktan sonra “Sayfa başına gösterilecek öğe” yazan yere gönderi sayınızı girin. Bu sayede bütün gönderileriniz için işlem yapmış olacaksınız.
 • Ardından aşağıya inerek “Yorumlar” bölümünü bulun. Bu bölüme tıklayarak “İzin verme” seçeneğini işaretleyip “Güncelle” kısmına tıklayın. Bu sayede bütün gönderilerinizi yoruma kapatmış olacaksınız.

Bu yöntem, mevcut gönderilerinizin de yoruma kapatılması için uygulanan bir yöntemdir. Ancak bu yöntem ile zaten var olan yorumları kaldırmak ya da görünürlüğünü yitirmesini sağlamak mümkün değildir. Mevcut yorumların da kaldırılması için aşağıdaki adımları izlemek gereklidir.

 • Temel wordpress paneli üzerinde yer alan “yorumlar” sekmesine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan sayfada kaldırmak istediğiniz yorumu işaretleyerek “Onayı kaldır” ya da “Çöpe Taşı” seçeneklerini seçin.

WordPress Sayfasını Tamamen Yoruma Kapatmak

WordPress sayfasının tamamını yoruma kapatmak için yukarıda vermiş olduğumuz yolu izlemeniz mümkündür. Ancak bunun farklı bir yöntemi daha vardır. Bu yöntem için öncelikle sitenize “No Page Comment” eklentisini kurmanız gereklidir.

 • No Page Comment eklentisini sitenize kurduktan sonra “Ayarlar” kısmına girip söz konusu eklentiyi bulun.
 • No page comment eklentisine tıkladığınızda karşınıza yukarıda görmüş olduğunuz ekran çıkacak. Eklentiye tıklayarak sayfanızda var olan hangi tür içeriklerin yoruma kapalı olmasını istediğinizi seçin ve Update Settings yazan seçeneğe tıklayın.
 • Sayfalarınızı tamamen yoruma kapatmak istiyorsanız “Sayfalar” kısmının karşısında yer alan “Coments” seçeneğini işaretleyin.

WordPress’te Belirli Sayfaları Yoruma Kapatma

Bazı durumlarda kişiler tüm sayfa veya yazıyı yoruma kapatmak yerine yalnızca belirli bir tanesini kapatmak isteyebilirler. Böyle bir durumda izlenecek yol aşağıda verildiği gibidir.

 • Yalnızca belirli bir sayfayı veya yazıyı yoruma kapatmak istiyorsanız öncelikle o sayfa veya yazının arka yüzünden düzenle paneline giriş yapın.
 • Düzenle kısmına tıkladıktan yine sağ üst köşede yer alan “Ekran Tercihleri” sayfasına tıklayın.
 • Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıktığını göreceksiniz. Bu ekran üzerinde yer alan “Tartışma” seçeneğini işaretleyin ve ekranı aşağıya doğru kaydırın.
 • Ekranı aşağı doğru kaydırdığınızda karşınızda iki seçenek çıkacak; “Yorumlara izin ver” ve “Bu sayfada geri izlemelere ve pinglemeye izin ver.” Seçenekleri. Siz sizin için lazım olana yani “Yorumlara izin ver.” Seçeneğine tıklayarak bu özelliği deaktif hale getirin.

No Comments

Cevapla

Tüm sorularınız için bize yazabilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİSektör ile ilgili tüm sorularınız için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Telefon:

+90 850 307 0 736
+90 532 433 0 736

WhatsApp:

+90 850 346 4 736

Merkez Adres:

Barbaros Mahallesi Ihlamur Bulvarı Ağaoğlu My Newwork No:3
Ataşehir/İstanbul – Türkiye

Anadolu Temsilciliği:

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Teknopark Yerleşkesi K:2
Merkez/Tokat – Türkiye